A A A

V Orszak Trzech Króli

Trasa tegorocznego orszaku wiodła od kościoła parafii pw. św. Krzyża do parafii św. Wojciecha. Barwny korowód wyruszył z gwiazdą betlejemską, Trzema Królami, jadącymi konno i niezwykłą parą w karocy – księciem Mieszkiem i Dąbrówką. W ten sposób organizatorzy chcieli nawiązać do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Książęcą parę otaczała pochód złożony ze straży ojcowskiej, która jest także stałym elementem płockiego orszaku.

Orszak zatrzymywał się pięciokrotnie, by wszyscy mogli zobaczyć krótkie scenki przygotowane przez

dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23, Szkoły Podstawowej nr 22, młodzież z Duszpasterstwa Petroklezja i grupę działającą przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki. Na końcu drogi czekała na wszystkich Święta Rodzina, w szopce, stojącej przed naszą świątynią parafialną, gdzie trzej Królowie złożyli dary Dzieciątku. Hołd małemu Jezusowi w imieniu wszystkich mieszkańców oddali też prezydent Andrzej Nowakowski i starosta Mariusz Bieniek.

Kulminacją orszaku była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii ordynariusz płocki m.in. nawiązał do słów papieża Franciszka wypowiedzianych w uroczystość Świętej Rodziny: „Cóż może być piękniejszego dla ojca i matki, niż pobłogosławienie swoich dzieci na początku dnia i na jego zakończenie przez nakreślenie na ich czole znaku krzyża, jak w dzień chrztu. Czyż nie jest to najprostsza modlitwa rodziców za swoje dzieci? Ale najpiękniejsze jest to, że tata, mama i dzieci idą razem do kościoła, udają się razem do domu Pana, aby uświęcić niedzielę czy uroczystość taką jak dzisiejsza przez modlitwę, przez słuchanie słowa Bożego, przez komunię. Wtedy zaczynamy odkrywać, że życie naszej rodziny to suma małych i wielkich pielgrzymek, małych i wielkich orszaków, które wyrażają wielką rolę, jaką odgrywa rodzina w pielgrzymce dnia powszedniego”.

Biskup zauważył też, że Polska jest wtedy nowoczesna, gdy potrafi odnieść się do swojej tożsamości. Na zakończenie uroczystej Mszy św. ordynariusz płocki przyjął też życzenia z okazji 19. rocznicy sakry biskupiej.

Po Mszy św. uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez parafię św. Wojciecha i firmy wspierające.

 

Orszak - galeria zdjęć


Msza - galeria zdjęć